Podczas tegorocznej konferencji Supercomputing (17-22.11.2024) odbywającej się w Atlancie, ogłoszona została aktualna lista TOP500 – przegląd najszybszych superkomputerów na świecie. W zestawieniu znalazły się najszybsze systemy obliczeniowe z projektów PRACE-LAB i PRACE-LAB2 – kluczowe polskie infrastruktury wysokowydajnych obliczeń (HPC), potwierdzając tym samym znaczący wkład Polski w rozwój globalnej nauki obliczeniowej.
Projekt PRACE-LAB2, zakończony w 2024 roku, dostarczył Polsce nowoczesne zasoby obliczeniowe, przystosowane do pracy z hybrydowymi obciążeniami, łączącymi tradycyjne HPC z zadaniami sztucznej inteligencji (AI). W ramach projektu uruchomiono:
• Proxima w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym zajmującą 93. miejsce, przeznaczoną m.in. do zaawansowanych symulacji i trenowania dużych modeli AI,
• Kraken-Fregata, zainstalowany na Politechnice Gdańskiej, zajmuje 185. miejsce, obsługując takie zadania jak modelowanie predykcyjne wspomagane AI oraz analiza danych w czasie rzeczywistym.
Systemy te zostały zaprojektowane do realizacji szerokiego zakresu zastosowań obejmujących zarówno typowe dla HPC zadania jak symulacje i modelowanie ale również efektywne wsparcie dla zadań związanych ze sztuczną inteligencją (ang. Artificial Inteligence) obejmują przetwarzanie języka naturalnego (NLP), analizę obrazów i wideo oraz eksperymenty związane z uczeniem maszynowym na dużą skalę.
Na liście TOP500 znajdują się również dwa klastry stworzone w ramach projektu PRACE-LAB w 2020 roku, wspierające tradycyjne zadania HPC, takie jak modelowanie klimatu, symulacje molekularne czy badania nad nowymi materiałami:
• Altair, zainstalowany w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS), zajmuje 291. miejsce.
• System Ares zlokalizowany w Cyfronecie w Krakowie plasuje się na 490. miejscu.
Systemy te zostały zaprojektowane z myślą o zaawansowanych zastosowaniach naukowych i inżynierskich.
Cała lista TOP500 dostępna jest na stronie: https://top500.org.